M.K. Čiurlionio keliu

Žymus Lietuvos kompozitorius ir dailininkas M. K. Čiurlionis (1875–1911) gimė Senojoje Varėnoje, vargonininko šeimoje. Vaikui paaugus, šeima persikėlė gyventi į Ratnyčios kaimelį netoliese Druskininkų, kur menininko tėvas Konstantinas Čiurlionis senojoje bažnyčioje tarnavo vargonininku. Iki mūsų dienų senoji bažnyčia neišliko, jos vietoje 1905–1910 m. buvo pastatyta neogotikinė Šv. apaštalo Baltramiejaus bažnyčia.

Apie 1878 metus tėvui įsidarbinus Ratnyčios parapijos filijoje Druskininkuose, šeima persikėlė į miestelį. Pradžioje apsigyveno prie Druskonio ežero, bet šeimai pagausėjus, teko pasiskolinti pinigų ir įsigyti savus namus. 1963 metais Čiurlionių šeimos gyvenamuosiuose namuose buvo įkurtas M. K. Čiurlionio memorialinis muziejus. Muziejuje yra eksponuojama fisharmonija, kuria grojo pats menininkas, jo broliai ir seserys, ekspoziciją puošia M. K. Čiurlionio paveikslai „Kristus Alyvų kalne“ ir „Kristus“, menininko darbo kambaryje eksponuojami jo molbertas ir tapybos reikmenys.

XIX a. pab. – XX a. pr. Druskininkų kurortas klestėjo, buvo statomi griežtesnių formų mūriniai pastatai, erdvios, puošiamos dekoratyviniais architektūros elementais bei drožinėjimais medinės vilos ir pensionai. Praėjus laikui, autentiškos architektūros miestelyje liko mažai. 1912–1931 m. senosios šventyklos vietoje pagal žymaus lenkų architekto S. Šilerio (Szyller) (1858–1933) projektą, buvo pastatyta didesnė neogotikinė Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės bažnyčia.

Įspūdinga kurorto aplinka, patrauklus jo apylinkių gamtos grožis ir turtinga dzūkų etnokultūra buvo M. K. Čiurlionio kūrybos šaltinis. Menininkui studijuojant užsienyje, vėliau apsigyvenusiam Vilniuje, tėvų namus Druskininkuose aplankyti tekdavo retai. Viešnagės metu menininkas leisdavosi į ilgus pasivaikščiojimus, užrašinėjo lietuvių liaudies dainas, eskizavo. Viena mėgstamiausių jo vietovių buvo Raigardo slėnis, nutolęs nuo Druskininkų 5 km. Lietuvoje padavimuose minimo gamtos ir kultūros paminklo išsiskiriantį įspūdingą kraštovaizdį M. K. Čiurlionis perteikė triptike „Raigardas“.

Čiurlionių šeimos gyvenime lemtingas susitikimas įvyko Liškiavos kaime, esančiame 9 km. į šiaurės rytus nuo Druskininkų. M. K. Čiurlionio tėvas gimė Guobinių kaime netoli Liškiavos. Čia dirbdamas vargonininku susipažino su savo būsima žmona Adele Marija Magdalena Radmanaite. Liškiavos dominikonų vienuolyno Švč. Trejybės bažnyčioje įvyko jųdviejų tuoktuvės. Netrukus jaunavedžiai išvažiavo gyventi į Senąją Varėną, kur susilaukė savo pirmagimio ir pakrikštijo dvigubu vardu – Mikalojus Konstantinas.

Lietuvos menininko kūryba susidomėta visame pasaulyje. 1975 m. M. K. Čiurlionio 100-ąsias gimimo metines plačiai minėjo Lietuvoje ir svečiose šalyse. Druskininkuose šalia gydyklų parko, skvere, rugsėjo 22 d., menininko gimimo dieną, vyko iškilmės prie pastatyto paminklo M. K. Čiurlioniui, skulptoriaus V. Vildžiūno, M. K. Čiurlionio memorialinio muziejaus kiemelyje atidengtas skulptoriaus K. Švažo menininko biustas. 1975–1976 metais Lietuvos tautodailininkai sukūrė 25 medines skulptūras, kurios papuošė kelio ruožą nuo Senosios Varėnos iki Druskininkų. Visas ąžuolinių kūrinių, koplytstulpių ir stogastulpių ansamblis buvo simboliškai pavadintas „Čiurlionio kelias“.

Šiandieną Druskininkų erdves puošia 20 menininko paveikslo reprodukcijų. Tiek gyventojai, tiek miesto svečiai pasivaikščiojimo metu gali pasigrožėti ar susipažinti su M. K. Čiurlionio kūryba.